Kdo jsem... | Sortiment | Objednávky | VELES | Kontakty
      Kdo jsem...
      Fanouškem gamebooků a obecně science fiction a fantasy literatury jsem od svých šesti let. Tehdy jsem poprvé četl sám knihu Tarzan a Zlatý lev.
Možná namítnete, že to je spíše dobrodružná literatura, ale já úplně nesouhlasím. Přinejmenším se to prolíná s fantasy světy. Nedlouho poté jsem našel otcovy časopisy Poutník, kde byly povídky o Conanovi a poté jeho sbírku knih Mark Stone (V zelené pasti Rhulů). Nezapomenu, když mi babička v devíti letech v roce 1993 zakazovala číst Pána prstenů s tím, že to není literatura vhodná pro děti... Ta stejná babička, která mi k prvnímu vysvědčení dala nezkrácené vydání Dumasova Robina Hooda, které miluju dodnes.
      V těch zlatých časech devadesátých let jsem přečetl celý zlatý fond SF a Fantasy literatury počínaje Asprinovými Mýty, Hyperionem, Kedrigernem, Kamenem rozluky, Chtorrskou tetralogií, Asimovem, Feistem, Heinleinem a de facto vším, co se mi kdy dostalo pod ruku. Mé cítění tehdy samozřejmě formovala i pravidelná dávka napětí v Ikarii a trocha strachu každé dva týdny s Johnem Sinclairem. A někdy tehdy jsem potkal gamebooky. Nejdříve humorný dotek O Norikovi, kterého mi tehdy půjčil kamarád (před dotiskem vzhledem k cenám nemyslitelné), poté Do hradu goblinů a nakonec jsem přičuchl k Fighting fantasy. A tehdy to bylo něco jiného. Zlatý věk antikvariátů. V každém z nich v Brně byl metr gamebooků, které stály 20 - 80 kč a to už bylo hodně.
      Dnes po 20 letech jsem se k tomuto koníčku vrátil. A protože za tu dobu nevyšlo nic nového kromě reprintů, rozhodl jsem se, že do toho trochu kopnu a začnu je vydávat. A tak jsem požádal nadřízené o povolení, založil si živnost a v návaznosti na to i nakladatelství VELES. Vymyslel název, koupil webovky, zaregistroval nakladatelství a získal oprávnění udělovat ISBN. Naštěstí na to nejsem sám. Pomáhá mi pár fakt skvělých lidí.

Po téměř roce snah a příslibu ze strany FF, kdy jsme byli před podpisem smlouvy k vydání 11 dílů, se náhle změnily okolnosti a Jonathan Green dostal rozkaz od Iana Livingstonea a Stevea Jacksona, že jediným nakladatelem jejich gamebooků v České republice bude jiné nakladatelství. Z toho důvodu jsem nabídl svůj překlad připravený k tisku jim a oni jej koupili. A možná budeme spolupracovat i dál. Takže se to přece jen otočilo k lepšímu.

Nic ale nekončí ani s vydáváním knih. Svět literatury je obrovský a já spím málo... Ale dejte se překvapit :-)
     

© Copyright 2022 – 20XX Nakladatelství VELES